اگزما چیست؟درمان اگزما

اگزما چیست؟

اگزما بیماری پوستی شایع است که به علتها و شکلهای گوناگون دیده می شود و ممکن است در سنین مختلف بروز کند.در این عارضه معمولا ضایعات پوستی دارای تغییر رنگ،خارش و سوزش است و گاه با پوسته پوسته شدن همراه است.در نو حاد آن ورم نیز مشاهده میشود.در اگزمای مرطوب دانه های ریزی که حالت تاولی به خود میگیرد بروز می کند که با پاره شدن آنها مایع زرد رنگی خارج میشود و در نوع خشک ترشح وجود ندارد.

اگزما معمولا در جاهای باز بدن مانند دستها به ویژه افرادی که با مواد آلرژی زا سر و کار دارند ایجاد میشود و یا به علت قارچها در زیر بغل ، کشاله ران و زیر پستانها به وجود می آید.

درمان اگزما و مراقبت از بیمار

تغییر درجه حرارت ، تماس با پشم حیوانات و پر پرندگان و عصبانیت در تشدید بیماری بسیار موثر است.بنابراین بیمار باید در محیطی دور از این محرکها باشد.

پاک کننده های مورد استفاده در خانه ها -که بیشتر در دستها ایجاد حساسیت می کند -مانند پودر های رختشویی،مایع های ظرفشویی و صابونهای مایع و جامد و نیز دستکشهای لاستیکی در صورت آلرژی زایی باید کنار گذاشته شوند.رنگها، روغنها،حلالها،سیمان و فرآورده های نفتی نیز ممکن است حساسیت ایجاد کنند. بعضی گلها هم ممکن است حساسیت به وجود اورند مانند گل پامچال،شقایق و داوودی،واکسیناسیون در افرادی که دچار اگزما هستند خطرناک است.بطوریکه ممکن است موجب مرگ بیمار شود.بنابراین پیش از تزریق هرگونه واکسن باید بیمار تحت معاینه دقیق قرار گیرد

برای درمان این بیماری مهمتر از هر چیز و نخستین گام دور کردن بیمار از ماده آلرژی زا است . در این مورد بیمار میتواند کمک موثری به شناخت ماده حساسیت زا بکند . زیرا تجربه بیمار ، خود میتواند در بسیاری موارد  راهگشا باشد . البته تستهایی هم برای شناخت ماده آلرژی زا وجود دارد که در صورت لزوم پزشک انجام خواهد داد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − ده =