انواع دیابت و راه های درمان آن:

در مقاله زیر شما را با راه های درمان دیابت نوع دو و نوع یک و بهترین درمان برای انواع دیابت آشنا می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

دسته اول دیابت نوع دو – فقط مصرف قرص:

این دسته افرادی هستند که فقط قرص مصرف می کنند و دیابت آنها از نوع دو می باشد و نیازی به تزریق انسولین ندارند.به صورت معمول قند ناشتای این گروه از بیماران زیر200می باشد.
این گروه می بایست در ابتدا روزی 2استکان (یا 1لیوان) عرق بوقناق میل کنند و همزمان به مصرف قرص نیزادامه دهند. در سه روز پس از شروع مصرف بوقنانق می بایست قند ناشتا،قندبعد از مصرف غذا و قندبعد از مصرف بوقناق را اندازه گیری شود. چنانچه کاهشی در میزان قند ناشتا مشاهده نشد،می بایست مصرف را به روزی 4استکان (2لیوان ) تغییر دهند و این میزان را تا زمانی ادامه دهند که کاهش چشم چشمگیری در قند ناشتا بوجود آید.

هدف آن است که طی مدت 1ماه،میزان مصرف قرص ها به نصف کاهش پیدا کند و پس از 4 الی 6 ماه بیمار نیازی به مصرف قرص نداشته باشد. با مصرف عرق بوقناق (و رعایت کامل آموزه های درمان دیابت )،درمان کامل بیماری انواع دیابت طی مدت زمان کمتراز یکسال فراهم می شود.

دسته دوم دیابت نوع دو- مصرف قرص و انسولین:

معمولا بیمارانی که در این دسته قرار می گیرند اگر انسولین تزریق نکنند قند ناشتای بالای 200 دارندو به صورت همزمان قرص و انسولین مصرف می کنند.این گروه می بایست برای درمان دیابت در ابتدا روزی 4 استکان (یا 2لیوان )عرق بوقناق میل کنند و همزمان به مصرف قرص و انسولین نیز ادامه دهند.در سه روز اول پس از مصرف می بایست قند ناشتا،قند بعد از مصرف غذا و قند بعد از مصرف بوقناق را اندازه گیری کنند.چنانچه میزان قند ناشتا کاهش قابل ملاحظه ای داشت می باید میزان واحد های انسولین تزریقی را کاهش داده به نحوی که پس از 3 ماه نیازی به مصرف انسولین نداشته باشند و در طی 6 ماه قرص های خود را نیز قطع کنند. این دسته ازبیماران باید در چند روز اول مصرف بوقناق دقت زیادی در اندازه گیری قند خود داشته باشند زیرا ممکن است با
توجه به کاهش تزریق واحد های انسولین،قند ایشان با رفته و یا بالعکس کاهش قند خون داشته باشند.
تنظیم میزان مصرف توسط خود بیمار و با اندازه گیری دقیق میزان قند خون حاصل می شود.در صورت لزوم می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

دسته سوم دیابت نوع یک – فقط مصرف انسولین:

افردی که در این گروه هستند نیازمند تزریق مداوم انسولین می باشند و لوزالمعده ایشان قادر به ساخت انسولین نمی باشد. این گروه می بایست در ابتدا روزی 4 استکان (یا 2 لیوان )عرق بوقناق میل کنند وهمزمان به تزریق انسولین نیز ادامه دهند .در سه روز اول پس از مصرف می بایست قند ناشتا،قند بعد از مصرف غذا و قند بعد از مصرف بوقناق را اندازه گیری کنند.چنانچه میزان قند ناشتا کاهش قابل ملاحظه ای داشت می باید میزان واحد های انسولین تزریقی را کاهش دهند. این گروه می توانند با مصرف کامل عرق بوقناق مصرف انسولین را قطع کنند و فقط با اتکای به مصرف عرق بوقناق(و رعایت رژیم )نیازمند تزریق انسولین نباشند.میزان زمان لازم برای کاهش واحد های انسولین درسه روز اول مشخص می شود . می توان حجم مصرف روزانه را در ابتدا به 3 لیوان نیز رساند و پس ازدریافت پاسخ مثبت بدن به بوقناق در طی زمان ،مصرف را در حد روزانه 2 لیوان نگه داشت. هر استکان 100 میلی لیتر و هر لیوان 200 میلی لیتر در نظر گرفته شود.
بهترین تاثیر عرق بوقناق را زمانی پیدا می کنید که آن را با شکم خالی (یک ساعت قبل از غذا و یا 3 ساعت بعد از غذا )مصرف کنید.

برای مراقبت بیشتر از سلامتی خود، می‌توانید ویدئوی های مربوط به دیابت را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.