جوش صورت
چرا جوش می زنیم؟

جوش صورت یک عارضه ی پوستی است که ناشی از بسته شدن منافذ پوست است. درون منافذ پوست غدد سبابه یا چربی وجود دارد که سبوم یا چربی پوست را تولید می کنند. هنگامی که لایه های بیرونی پوست ریزش پیدا می کنند، پدیده ای که به طور مداوم رخ می دهد، سلول های مرده به جای مانده پوست ممکن است با سبوم به هم بچسبند.

این توده ممکن منافذ پوست را به خصوص در هنگام بلوغ که پوست ضخیم تر می شود، ببندد. غدد سبابه چربی بیشتری تولیدی می کنند که پشت مجرای مسدود شده تجمع می یابد و این سبوم یا چربی محل رشد باکتری های گوناگون از جمله پروپیونوبا کتریوم آکنس می‌شود که ایجاد آکنه می کنند.

جوش ممکن است به صورت برجستگی تو پر و با حدود مشخص، ظاهر شود که حاوی مایع نیست و اندازه آن از یک سر سوزن تا یک سانتی متر متفاوت است و به آن پاپول می گویند و رنگ آن از قهوه ای، ارغوانی، صورتی تا قرمز متفاوت است.پاپول ها ممکن است با خاراندن عفونی شوند و کبره ببندد.بیماری های مختلفی از آکنه گرفته تا آبله مرغان می تواند پاپول ایجاد کند.

جوش صورت ممکن چرکی شود که در این حال به آن پاسچول می گویند و به صورت یک برآمدگی پوستی حاوی مواد چرکی معمولا حاوی سلول های التهابی مرده است. جوش چرکی بزرگ را ندول می گویند.

جوش صورت1

آکنه از کجا می آید ؟

آکنه یکی از شایع ترین بیماری هایی است که باعث ایجاد جوش های پوستی از انواع مختلف پاپول، پاسچول و ندول میشود. ضایعات پوستی آکنه ناشی از تغییراتی است که در واحد پیلوسبابه، ساختارهای پوستی که شامل فولیکول یا پیاز مو، غده سبابه یا چربی همراه آن هستند، رخ میدهد، تغییراتی که نیاز به تحریک هورمون جنسی آندروژن دارند.

جوش صورت یک عارضه پوستی است که ناشی از بسته شدن منافذ پوست است. آکنه در نتیجه ی انسداد منافذ پوستی که فولیکول مو در آن ها قرار دارند رخ می دهد. اولین تغییری که در پوست رخ می دهند ایجاد یک پلاک مسدود کننده متشکل از کراتین (باقیمانده سلول های مرده شاخی پوست) و سبوم (چربی پوست) است که به آن “میکروکومدون” می گویند. بزرگ شدن غدد سبابه و افزایش تولید سبوم که با افزایش تولید هورمون های آندروژنی در اوج گیری فعالیت غدد فوق کلیوی در هنگام بلوغ رخ می دهد. میکروکودن ها ممکن است بزرگ شوند و به کومدون های باز(سرسیاه) یا کومدون های بسته (سرسفید) بدل شوند.

جوش سرسفید:

جوش سرسفید آن نتیجه اثر مستقیم انسداد مجرای غدد سبابه با سبوم یا چربی طبیعی پوست و سلول های مرده پوستی است.در این حالت باکتری هایی که به طور معمول روی پوست زندگی می کنند، به نام پروپیونوبا کتریوم آ کنس، می تواند باعث ایجاد التهاب شود و ضایعات پوستی التهابی (پاپول،پاسچول های چرکی و ندول) در لایه میانی پوست در اطراف میکروکومدون یا کومدون ها ایجاد کند و این امر به قرمزی پوست و در مواردی به جا گذاری روی پوست و ایجاد لکه های تیره پوستی می انجامد.

برای مراقبت بیشتر از پوست، می‌توانید ویدئوی های مربوط به مراقبت از پوست را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.