خواص دارویی گیاه آفتابگردان

آفتاب گردان، گل آفتاب یا گل آذریون (آذر گون) Helianthus Annuus از خانواده گل ستاره ای ها از جنس آفتاب گردان ها است. گیاهی است یک ساله و تا حدود سه متر رشد می کند.تخمه آفتاب گردان بسیار مقوی است و فواید زیادی دارد. برای اطلاع از خواص دارویی گیاه آفتابگردان با ما همراه باشید.

گل آفتاب درشت و زیبا و به قطر 35 سانتیمتر است. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد که تخم های آفتاب گردان دورادور آن را گرفته اند. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد و از تخم آن، روغن گرفته می شود. این روغن اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.

خواص دارویی گیاه آفتابگردان - تخمه آفتاب گردان - گل آذریون

تخمه آفتاب گردان بسیار مقوی است و دارای 24% مواد پروتئینی، 47% روغن، 20% مواد هیدروکربن، 8% فسفر و 9% پتاسیم است و به غیر از این مواد، دارای ویتامین های A و B نیز هست. روغن تخمه آفتاب گردان دارای 70% اسید لینوئیک و مقداری فسفولیپید و ویتامین E است و به همین دلیل چربی خون را پایین آورده و کلسترول را تنظیم می کند.

خواص دارویی :

اسانس گل آفتاب گردان (گل آذریون) برای التیام زخم ها و پایین آوردن فشار خون به کار می رود. اسانس برگ های آفتاب گردان خاصیت میکروب کشی دارد.

در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمت های گیاه آفتاب گردان استفاده می شود.

برای مشکلات قلبی عروقی، کم خونی و میگرن پیشنهاد میکنیم مقاله خواص سیاه دانه را مطالعه نمایید و برای اطلاع از خواص گیاهان دارویی دیگر ما را در اینستاگرام و آپارات دنبال نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.