درباره‌ی مو بیشتر بدانیم !
آنچه باید درباره‌ی مو و مراقبت بیشتر از مو  بدانیم !

مو به طور مرتب در حال رشد است و تغذیه، مراقبت از مو  مناسب نقش به سزایی در رشد و سلامت آن دارد.

موی انسان از نظر ضخامت به سه نوع کلی تقسیم می شود:
  • لانوگو که موهایی نرم و بدون رنگ هستند و در دوران جنینی وجود دارند.
  • موهای کرکی یا ولوس که بیشتر سطح بدن را پس از تولد می پوشانند.
  • موهای ترمینال که ضخیم و پر رنگ بوده و در سر ، ریش ، ابرو ، زیر بغل و … وجود دارند.
قسمت های مختلف مو :

فولیکول های مختلف می توانند موهای متفاوتی تولید کنند و حتی موهایی که از یک فولیکول به وجود می آیند ممکن است به مرور زمان تحت تاثیر عوامل هورمونی، شکل های مختلفی پیدا کنند.

در حیوانات موهای مختلف کارایی متفاوتی دارند، مثلا سبیل برخی حیوانات بسیار بلند است و نقش اندام حسی را دارد. البته در انسان چنین موهایی وجود ندارد، اما گاهی اوقات فولیکول های بزرگی در پوست افراد دیده می شود که به آنها فولیکول های ” تایلوتریک ” گفته می شود و به نظر می رسد عملکرد حسی دارند. این نوع موها بیشتر در پوست شکم دیده میشوند.

تعداد فولیکول های مو در یک فرد ، بیش از پنج میلیون است که در سراسر بدن پخش هستند و قابل توجه اینکه این تعداد فولیکول مو ، در زن و مرد و تمامی نژاد ها یکسان است. تعداد فولیکول های مو در واحد سطح بدن انسان بیشتر از سایر پستانداران است، ولی علت آنکه کم تر به نظر میرسد آن است که اغلب موها، زیاد بلند و ضخیم نمی شوند.

آناژن چیست ؟

در تمامی پستانداران از جمله انسان ، فولیکول های مو دارای دوره های تناوبی از فعالیت و استراحت هستند. مرحله ای که موها رشد می کنند، مرحله ی آناژن نامیده می شود و مرحله ای که موها استراحت می کنند، تلوژن نام دارد.بین این دو مرحله ، یک مرحله کوتاه انتقالی به نام کاتاژن وجود دارد.مرحله ی آناژن در موهای سر چندین برابر موهای نواحی دیگر بدن است. این زمان در افراد مختلف نیز متفاوت است. و به همین علت بعضی از افراد می توانند موهای بسیار بلندی داشته باشند،در حالی که موی بعضی دیگر از حد مشخضی بلند تر نمی‌شود.

مرحله ی کاتاژن در سر کمتر از دو هفته طول می کشد و فاز آناژن شروع میشود و موی جدید ، جای موی قبلی را میگیرد.تعداد فولیکول های مو در سر حدود صدهزار عدد است. از این تعداد ، حدود یک درصد در مرحله کاتاژن هستند، 80 تا 90 درصد در مرحله آناژن و حدود 10 تا 20 درصد در مرحله تلوژن یا استراحت هستند. اگر طول مدت آناژن را 1000 روز فرض کنیم ، در هر روز حدود 100 عدد تارمو می ریزد و موی دیگری جای آنها در می آید. بنابراین ریزش مو پس از بلوغ اگر کمتر از صد تار در روز باشد، می توان آن را طبیعی محسوب کرد و جای نگرانی نیست.

رشد مو :

شکل موها و میزان رشدشان نیز وابسته به ژنتیک افراد فرق می کند، به همین جهت در نژادهای مختلف، تفاوت هایی مشاهده می شود. این مسئله بیشتر از همه در موهای سر دیده می شود. در نژاد مغولی مثل ژاپنی ها موی سر زبر و سیخ مانند است. در سیاه پوستان موهای سر فرفری است و در نژتد قفقازی نظیر ما ایرانی ها موها انواع مختلفی شامل صاف و فر دارند.

جالب توجه اینکه موی سر در خانم ها معمولا ضخیم تر از آقایان است همچنین محل رویش موی سر در خانم ها جلوتر از آقایان است.

جهت شناخت نوع پوست و مزاج می‌توانید به تست مشاوره آنلاین پوست و مو مراجعه نمایید تا از خدمات رایگان کافه سبز بهره‌مند شوید.

برای مراقبت بیشتر از موهایتان، می‌توانید ویدئوی های مربوط به تقویت مو را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.