درمان اگزمای پوستی

اگزما پوستی یکی از بیماری های پوستی می‌باشد. جهت اطلاعات بیشتر و درمان اگزمای پوستی مقاله زیر را مطالعه کنید.

اگزما چیست ؟

اگزما بیماری پوستی شایع است که به علتها و شکلهای گوناگون دیده می شود و ممکن است در سنین مختلف بروز کند. در این عارضه معمولا ضایعات پوستی دارای تغییر رنگ، خارش و سوزش است و گاه با پوسته پوسته شدن همراه است. در نو حاد آن ورم نیز مشاهده می‌شود. در اگزمای مرطوب دانه های ریزی که حالت تاولی به خود میگیرد بروز می کند که با پاره شدن آنها مایع زرد رنگی خارج می‌شود و در نوع خشک ترشح وجود ندارد.

اگزما معمولا در جاهای باز بدن مانند دستها به ویژه افرادی که با مواد آلرژی زا سر و کار دارند ایجاد میشود و یا به علت قارچها در زیر بغل، کشاله ران و زیر پستانها به وجود می آید.

درمان اگزما و مراقبت از بیمار :

تغییر درجه حرارت، تماس با پشم حیوانات و پر پرندگان و عصبانیت در تشدید بیماری بسیار موثر است. بنابراین بیمار باید در محیطی دور از این محرکها باشد.

پاک کننده های مورد استفاده در خانه ها که بیشتر در دستها ایجاد حساسیت می کند مانند پودر های رختشویی،مایع های ظرفشویی و صابونهای مایع و جامد و نیز دستکشهای لاستیکی در صورت آلرژی زایی باید کنار گذاشته شوند. رنگها، روغنها، حلالها، سیمان و فرآورده های نفتی نیز ممکن است حساسیت ایجاد کنند. بعضی گلها هم ممکن است حساسیت به وجود اورند مانند گل پامچال، شقایق و داوودی، واکسیناسیون در افرادی که دچار اگزما هستند خطرناک است. بطوریکه ممکن است موجب مرگ بیمار شود. بنابراین پیش از تزریق هرگونه واکسن باید بیمار تحت معاینه دقیق قرار گیرد

برای درمان این بیماری مهمتر از هر چیز و نخستین گام دور کردن بیمار از ماده آلرژی زا است. در این مورد بیمار میتواند کمک موثری به شناخت ماده حساسیت زا بکند. زیرا تجربه بیمار، خود میتواند در بسیاری موارد راهگشا باشد. البته تستهایی هم برای شناخت ماده آلرژی زا وجود دارد که در صورت لزوم پزشک انجام خواهد داد.

اگزمای سرد (سوداوی) که با خوردن سردی ها تشدید می شود:

الف) خوردن سرکه انگبین معمولی ( ۲ واحد عرق نعناع + ۲ واحد عسل + ۱ واحد سرکه ) به مدت ۴۰ روز
ب) خوردن انار 40 روز
ج) حجامت موضعی یا زالو درمانی
د) مالیدن روغن بنفشه یا سیاهدانه شبانگاه
ه) شستن موضع با سرکه صبح ها

اگزمای گرم ( صفراوی) که با خوردن گرمی ها تشدید می شود:

الف) خوردن سرکه انگبین زرشکی ( ۲ واحد عرق نعناع + ۲ واحد عسل + ۱ واحد آب زرشک طبیعی ) در تابستان ۲ وعده و در زمستان ۱ وعده
ب) حجامت عام ماهی 1 بار (2 الی 3 مرتبه) (نسخه استاد خیر اندیش)

اسپیرولینا حاوی تریپتوفان‌ است که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود و برای پوست ما فوق‌العاده‌ اند. بتاکاروتن به خصوص برای پیشگیری از خشکی پوست موثر است.

برای مراقبت بیشتر از پوست، می‌توانید ویدئوی های مربوط به مراقبت از پوست را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.