درمان اگزما در کودکان

این نوع اگزما یک نوع خارش و التهاب پوست مى‏باشد که گاهى با پوسته ‏پوسته شدن همراه است. این بیمارى مى‏تواند در هر سنى ایجاد شود اما معمولا زیر 18 ماهگى به وجود مى‏آید و گاهى به صورت ارثى خواهد بود. اگزما حدود یک پنجم کودکان زیر سن مدرسه را مبتلا مى‏کند. این بیمارى ممکن است چند سال طول بکشد اما معمولا در اواخر کودکى از بین می‏رود. کودک مبتلا داراى پوست قرمز، ملتهب و خارش‏دار است که ممکن است او را تحریک ‏پذیر کرده باشد. یکی از بهترین محصولات کافه سبز برای درمان اگزما در کودکان و بزرگسالان، روغن ضد اگزما جلبک و قارچ گانودرما می باشد.

درمان اگزما در کودکان

علت این بیماری چیست ؟

علت اگزما در کودکان کاملا شناخته شده نیست، اما واکنش حساسیتى به بعضى از رژیم‏هاى غذایى یا محیط کودک یک عامل خطر است. آلرژى‏هاى شایع (موادى که واکنش حساسیتى را برمى‏انگیزند) شامل: شیر گاو، سویا، گندم، نان و تخم مرغ مى‏باشند. همچنین کودکان مبتلا نسبت به بیمارى‏هاى حساسیتى مثل تب یونجه و آسم مستعد هستند. گاهى ابتلا به بیمارى‏هاى حساسیتى مشابه در بستگان نزدیک مطرح ‏کننده ‏ى یک عامل ژنتیکى در به وجود آمدن آن است.

علایم این بیمارى:

علایم اگزما شدت‏هاى متفاوتى دارند و معمولا نواحى خاصى از بدن را گرفتار مى‏ کنند.

این علایم عبارتند از:

  • راش قرمز و پوسته‏‌دار
  • خارش زیاد
  • ضخیم شدن تدریجى پوست

علائم اگزمای کودکان

در نوزادان، راش اگزمایى بیشتر در صورت و گردن به وجود مى‏‌آید و بعد از زمانى که کودک شروع به خزیدن مى‏کند، در زانوها و آرنج‏ها ایجاد مى‌‏شود. در کودکان بزرگتر، راش معمولا در قسمت داخلى مچ دست‏ها و آرنج و پشت زانوها ایجاد مى‏‌شود. خارش زیاد باعث مى‌‏شود تا کودک راش را بخاراند که در این صورت ممکن است عفونت‏هاى باکتریایى رخ دهد. اگر عفونت ایجاد شود التهاب شدیدتر شده و ممکن است تاول‏هایى به وجود آیند.

دائره المعارف گیاه درمانى ایران، ص: 807
عارضه‏‌ى وخیم اما نادر اگزما، هرپس اگزمایى است و زمانى رخ مى‏‌دهد که کودک داراى اگزما مبتلا به عفونت هرپس سیمپلکس شود. هرپس اگزمایى یک ناحیه‏‌ى قرمز گسترده با تاول و تب ایجاد مى‏کند.

درمان اگزما در کودکان:

والدین نقش مهمى را در درمان اگزماى کودکان ایفا مى‏‌کنند و پیگیرى اقدامات درمانى زیر ممکن است بتواند به کنترل علایم و حفظ سلامت کودک کمک کند.

  • پرهیز از فرآورده‏‌هاى پوستى خوش‏بو.
  • شستن کودک با کرم نرم‏کننده به جاى صابون.
  • حمام کردن کودک: حداقل یک‏بار در روز با استفاده از روغن مرطوب‏‌کننده‏‌ى حمام.
  • بعد از شستشو، پوست کودک را با یک کرم نرم‏‌کننده‏‌ى کودک مرطوب کنید.
  • مصرف مرتب کورتیکواستروئید موضعى تجویز شده (روى پوست ناحیه‏‌ى مبتلا.)

درمان قطعی اگزما در کودکان

اگر کودک، خود را مى‏‌خاراند از کوتاه بودن ناخن‏هایش اطمینان حاصل کنید و هنگام شب دست‏هاى او را داخل دستکش نخى بگذارید. بهتر است بدانید که اگزما ممکن است در تمام دوران کودکى وجود داشته باشد. اگرچه هیچ درمان قابل اطمینانى وجود ندارد اما معمولا علایم بیمارى کنترل مى‏‌شوند. اگزما معمولا در بزرگسالى بدون هیچ اثرى از بین مى‏‌رود، اما در موارد معدودى راش‏ها باقى مى‏‌مانند. حدود نیمى از کودکان مبتلا در آینده به بیمارى حساسیتى دیگرى دچار مى‏‌شوند.

برای درمان مشکلات پوستی، می‌توانید ویدئوی های مربوط به مراقبت از پوست را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5% تخفیف
10%تخفیف
دفعه دیگه.
15% تخفیف
10% تخفیف
30% تخفیف
20% تخفیف
25% تخفیف

شانس خودتان را برای برنده شدن یک جایزه امتحان کنید! و کد تخفیف را روی هر محصولی که میخواین اعمال کنید.

قوانین بازی:

  • یک بازی برای هر کاربر
  • متقلبین رد صلاحیت خواهند شد.