رفع جوش های سر سیاه در خانه

جوش سرسیاه و آزاردهنده زمانی به‌وجود می‌آید که منافذ پوستی با نوعی چربی که توسط غدد سباسه (sebaceous) برای نرمی پوست ترشح می‌شود (سبوم ،sebum) و سلول‌های مرده‌ی پوست مسدود می‌شوند. فرق بین جوش سرسیاه و دیگر جوش‌های صورت در باز یا بسته بودن منافذ پوستی است.در ادامه چند روش رفع جوش های سر سیاه در خانه را پیشنهاد می‌کنیم.

در صورت جمع شدن سلول‌های مرده پوست و چربی‌های تولید شده توسط غدد چربی در منافذ فولیکول پوست، برجسته هایی به نام کومدون (comedo) تشکیل می‌شود. بعداز تشکیل کومدون، اگر پوست بالای آن بسته بماند، به آن جوش سرسفید گفته می‌شود، اما در صورتی که پوست بالای آن باز شود، کومدون در اثر برخورد با هوا به رنگ سیاه درآمده و به آن جوش سرسیاه می‌گویند.

چیزهایی که باعث افزایش آکنه و جوش‌های سرسیاه می‌شوند عبارت‌اند از:
  • تولید بیش از اندازه چربی در بدن
  • جمع شدن باکتری‌های پروپیونی باکتریوم آکنه روی پوست
  • تحریک فولیکول‌های مو، زمانی که سلول‌های مرده پوست به صورت منظم نمی ریزند
  • قرار داشتن در دوره تغییرات هورمونی (که باعث زیاد شدن تولید چربی بدن در دوران نوجوانی می‌شود)، قاعدگی یا استفاده از قرص‌های ضد بارداری
  • استفاده از داروهای خاص، مانند کورتیکواستروئید‌ها، لیتیوم یا آندروژن‌ها
چند ماسک برای رفع جوش های سر سیاه در خانه :
خاک رس :

خاک رس را با قدری آب یا سرکه سیب مخلوط کنید تا به‌صورت خمیری سفت دربیاید. با نوک انگشتان‌تان لایه‌ای نازک از این خمیر را روی صورت قرار دهید و اجازه بدهید ۱۰ الی ۲۵ دقیقه (با توجه به مقدار خشکی پوست‌تان) روی صورت‌ بماند، سپس صورت‌تان را با آب ولرم بشویید و روی آن مرطوب‌کننده بزنید.

شکر قهوه‌ای :

یک قاشق مرباخوری شکر قهوه‌ای، عسل و نیمی از لیمو تازه را با هم ترکیب کرده و روی جوش‌های سر سیاه قرار دهید. ۵ دقیقه قبل از آب‌کشی، این ترکیب را بر روی پوست ماساژ دهید. بعد از ۲۰ دقیقه آب‌کشی نمایید. این ماسک‌ برای انواع مختلف پوست‌ها مناسب است.

زرد چوبه :

یک قاشق چای‌خوری را در کمی روغن نارگیل یا آب حل کنید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی صورت بگذارید. زرد چوبه به علت داشتن خاصیت آنتی باکتریال، باعث پاکسازی و ضد عفونی شدن منافد سیاه پوست می‌شود.

چای سبز :

بعد از دم کردن چای سبز برگ‌های دم شده را که اصطلاحا تفاله‌ می‌نامیم به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. چای سبز به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدان قوی قادر به پاکسازی و بازسازی پوست است.

سفیده تخم مرغ :

سفیده تخم‌ مرغ را روی پوست خود پخش کنید و سپس با دستمال کاغذی روی سفیده تخم مرغی که روی پوست است را بپوشانید (به جز دهان و چشم). بعد از ۲۰ دقیقه دستمال‌های کاغذی را از پوست جدا کنید و سپس آب‌کشی نمایید. سفیده تخم مرغ خاصیت چسبندگی دارد و این ماسک باعث می‌شود چربی‌های آلوده که به رنگ سیاه در آمده‌اند به دستمال کاغذی بچسبند و لایه برداری  صورت گیرد.

برای مراقبت بیشتر از پوست، می توانید ویدئوی های مربوط به طرز تهیه ماسک های خانگی را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.