روغن-زیتون-وانواع-آن

روغن زیتون را از میوه درخت زیتون استخراج می کنند و از آن در تغذیه، درمان و تقویت پوست و مو به وفور استفاده می شود. در این مقاله سعی داریم که شما را با روغن زیتون و انواع آن آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

زیتون به انگلیسی (Olive) و با نام علمی (Olea Europaea) شامل تقریبا 20 گونه درختان کوچک از خانواده زیتونیان است و در جهان کهن از حوزه دریای مدیترانه ، شمال آفریقا ، جنوب شرقی آسیا ، شمال تا جنوب چین ، اسکاتلند و شرق استرالیا پراکندگی گستردگی داشته است.

درخت زیتون همیشه سبز است و دارای برگ هایی کوچک و یکپارچه است که روبروی هم قرار گرفته اند.

روغن زیتون را از میوه درخت زیتون و با فشردن آن استخراج می کنند و سپس به وسیله خرد کردن کامل آن و جدا کردن روغن به وسیله روش های مکانیکی یا شیمیایی تولید می شود. از آن به وفور در آشپزی، لوازم آرایش، دارو و صابون استفاده می شود. همچنین در قدیم روغن زیتون و انواع آن، به عنوان سوخت چراغ های روغنی استفاده می شده ولی مصرف عمده آن در کشورهای حوزه مدیترانه است.

 

روغن زیتون و انواع آن برای پوست و مو عکس 2

انواع روغن زیتون (Olive)
  •  بکر

به روغنی گفته می شود که تنها توسط فرآیندهای فیزیکی استخراج شده و هیچ نوع فرایند شیمیایی بر روی آن صورت نگرفته است.

  •  تصفیه شده

این روغن با استفاده از فرایندهای شیمیایی تصفیه شده و مقدار اسید چرب آزاد آن کاهش یافته است.

  •  تفاله زیتون

این روغن با استفاده از استخراج حلالی به وسیله هگزان از گوشت میوه زیتون به دست می آید و حاوی میزان زیادی روغن غیراشباع، مواد شیمیایی گیاهی و آنتی اکسیدان است که باعث کاهش کلسترول و خطر ابتلا به سرطان میشود. دوام و مدت نگهداری آن نسبت به روغن های دیگر بیشتر است و حتی میتوان آن را فریز کرد، هم چنین مانند روغن شی باتر به موها نرمی و لطافت خاصی می بخشد و باعث تقویت مو می شود.

عصاره زیتون (Olive) برای چین و چروک پوست بسیار مفید است و باعث لطافت و نرمی و شادابی پوست صورت می شود.

ماساژ پوست با این روغن ، تعریق زیاد را کاهش می دهد و مژه، ابرو و مو را تقویت می کند و اگر پوست سرتان را  با این روغن ماساژ دهید، سبب تقویت پوست و مو شده و شوره سر را برطرف می کند، همچنین چند قطره آن سریعاٌ خارش و سوزش چشم و پلک را تسکین داده و آبریزش چشم را برطرف ساخته و قوه بینایی را تقویت می نماید.

برگ آن دارای اثر مقوی درمان کننده فشار خون و زخم های عفونی است.

برای مراقبت بیشتر از پوست و موهایتان، می توانید ما را در اینستاگرام و آپارات دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.