سویا و روغن آن

سویا (Glycine Max) گیاهی است از تیره نخود (لگومینوز) که به صورت بوته ای استوار و با شاخ و برگ زیاد رشد می کند. ریشه سویا مستقیم و با انشعاب زیاد است؛ اما در شرایط ایران ریشه در عمق 30 سانتی متری خاک پراکنده است. برای مطالعه خواص سویا و روغن آن با ما همراه باشید. روی ریشه سویا نوعی باکتری هم زیست به نام ریزوبیوم مشاهده می شود. باکتری های ریزوبیوم ، کربوهیدرات ها و سایر مواد غذایی را از آوند آبکشی گرفته و انرژی دریافتی را صرف تبدیل نیتروژن هوا به یون آمونیوم در نهایت اسیدهای آمینه می کنند.

سویا یکی از بقولات است. نیام و دانه آن (لوبیا) غذای میلیون ها نفر را فراهم می کند و در تهیه مواد شیمیایی نقش عمده دارد. بعضی از کارشناسان معتقدند سویا حاصل اهلی سازی گیاهی وحشی در شرق آسیا است. روغن استخراج شده از دانه های سویا یکی از مهم ترین انواع روغن هاست.

سویا و روغن آن - تیره نخود -

روغن سویا :

این روغن حاوی اسید لینولئیک بسیار بالای است و به همین دلیل از آن نمی توان برای تهیه روغن سرخ کردنی استفاده کرد. دانه سویا از لحاظ اسیدآمینه میتونین نسبت به کنجد فقیر است اما از لحاظ اسید آمینه لیزین در سطح بالایی قرار دارد. سویا بیش از سایر دانه ها به پروتئین حیوانی شباهت دارد.

روغن سویا 49 درصد لینولئیک اسید و 25 درصد اسید اولئیک دارد. میزان پروتئین دانه سویا بسیار بیشتر از سایر دانه های روغنی است. میزان روغن در سویا 18 تا 25 درصد، کلزا 25 تا 55 درصد، آفتابگردان 25 تا 50 درصد، گلرنگ 40 تا 50 درصد، کنجد 25 تا 45 درصد و بادام زمینی 45 تا 65 درصد است. وجود پروتئین زیاد در سویا و روغن آن سبب شده است که سویا برای تغذیه انسان بسیار مناسب است.

پیشنهاد میشود برای مصارف غذایی و سرخ کردن غذا، از روغن زیتون و روغن کنجد استفاده نمایید.

ما را در اینستاگرام و آپارات دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.