علت افزایش اشتها در زمستان

شاید برایتان سوال شده باشد که سرد شدن هوا بر روی افزایش وزن و اشتها هم تاثیر دارد یا نه! در این مقاله موارد تاثیر گذار بر اشتها، علت افزایش اشتها در زمستان و بهترین مواد غذایی برای فصل سرما و زمستان را معرفی می‌کنیم.

علت افزایش اشتها در زمستان چیست؟

وقتی فرد به مدت طولانی در محیط خیلی سرد یا خیلی گرم قرار بگیرد، متابولیسم بدن افزایش می یابد و انرژی بیشتری می‌سوزد بنابراین حس گرسنگی و نیاز به مصرف غذا هم بیشتر خواهد شد. در نتیجه فرد برای تامین انرژی مورد نیاز بدن بیشتر غذا می خورد و این واکنش فیزیولوژیک و طبیعی بدن است و مصرف بیشتر شیرینی و چربی در زمستان هم یک حالت عادتی و سازش با محیط محسوب می‌شود.

پس به همین علت افراد در هوای سرد به خوردن شکلات، شیرینی، آجیل و مربا گرایش بیشتری پیدا می کنند؟

همانطور که اشاره کردم، زمستان برای کسانی که بیشتر در معرض سرما هستند نیاز به انرژی را افزایش می‌دهد اما در شرایط فعلی که برای اغلب افراد در خانه و محل کار دمای مناسب تامین می شود، نیاز به کالری افزایش پیدا نمی کند افراد به مصرف خوراکی‌های پرکالری نیاز ندارند و مصرف این خوراکی ها، فقط باعث چاقی و اضافه وزن میشود. در چنین مواردی، گرایش به مصرف غذاهای شیرین جنبه روانی و عادتی دارد و مربوط به نیاز فیزیولوژیک بدن نیست.

درفصل سرما، مصرف غذاهای گرم مانند سوپ و آش بیشتر می شود. شما مصرف این غذاها را توصیه می کنید؟

به طور کلی در فصل سرد، خوردن غذاهای گرم و در فصل گرم، خوردن غذاهای سرد دلچسب تر است. به علاوه خوردن این غذاها برای افرادی که مواجهه بیشتری با سرما دارند هم لذیذ و مطبوع است و هم مواد مغذی مورد نیاز و دمای مناسب را برای بدن تامین می‌کند و مصرفشان در این شرایط مناسب تر است.

علت افزایش اشتها در زمستان
در زمستان نوشیدنی های گرمی مانند چای، قهوه، شیر کاکائو و شیر داغ هم بیشتر مصرف می شود. شما کدام یک را توصیه میکنید؟

درست است که در فصل سرما، نوشیدن چای و قهوه دلچسب است اما باید در حد اعتدال مصرف شوند. این نوشیدنی ها مُدر هستند و مصرف زیادشان باعث دفع آب و املاح بدن و ایجاد اختلالات الکترولیتی می‌شود ضمن اینکه این نوشیدنی ها به خاطر ترکیب های پلی فنلی مانند تئوفیلین، تئوبرومین و کافئین،اسید معده را تحریک و باعث ترشح آن می‌شوند و مصرف بیش از حدشان مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند. حتی ممکن است منجر به زخم معده و یبوست شود. بنابراین بهتر است چای و قهوه بیش از ۳ تا ۴ فنجان کوچک در روز مصرف نشود. مصرف شیر و شیر کاکائو کم چرب و کم شیرین نیز در برنامه غذایی روزانه توصیه می شود اما شیر ساده کم چرب بهتر است، چون کاکائو جذب کلسیم موجود در شیر را پایین می آورد.

با توجه به اینکه در زمستان هوا زودتر تاریک می شود آیا لازم است ساعت غذا خوردن تغییر کند؟

نکته مهم این است که وعده شام حداقل دو یا سه ساعت قبل از خواب تنظیم شود و اگر افراد به دلیل تاریک شدن هوا کوتاه شدن روز می‌خواهند زودتر بخوابند، بهتر است زودتر هم شام بخورند زیرا کوتاه بودن فاصله بین خوردن شام و زمان خواب رفلاکس و مشکلات گوارشی را به دنبال خواهد داشت‌.

کوتاه شدن روز ممکن است باعث شود که تعداد میان وعده ها کمتر شود. برای پیشگیری از این مشکل چه کار باید بکنیم؟

اگر برنامه غذایی خوب تنظیم شود، این مشکل پیش نمی‌آید.مثلا دانش اموزی که ساعت ۸ باید مدرسه باشد، اگر ساعت ۶ و نیم بیدارشود، ساعت ۷صبحانه بخورد، ساعت۱۰ یک میان وعده و ساعت ۱ونیم ناهار بخورد، ساعت ۴ میان وعده ی بعدی و ساعت ۷ و نیم تا ۸  هم شام بخورد بهترین حالت است. قبل از خواب هم بهتر است مقداری شیر گرم یا ماست ساده که باعث ارامش و خواب راحت می‌شود، میل کند. به این ترتیب کوتا شدن روز، روی میان وعده ها تاثیری نخواهد داشت.

برای مراقبت بیشتر ازسلامتی، می‌توانید ویدئوی های مربوط به رژیم غذایی را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.