علت و درمان خشکی لب

علت خشکی لب ها هم دلایل درونی و هم دلایل بیرونی می‌تواند داشته باشد. برای درمان آن مقاله زیر را مطالعه کنید.

دلایل درونی خشکی لبها :

دلایل درونی خشکی لبها، بیماری های داخلی و تغذیه ای متعدد هستند که شایع ترین آنها سوء تغذیه است.
سوء تغذیه می تواند به دلیل رژیم های غذایی سخت و طولانی به دلیل وجود بیماری های گوارشی، کبدی، کلیوی و قلبی، و یا ناشی از رژیم لاغری بدون تجویز و متخصص تغذیه باشد.

دلایل بیرونی خشکی لبها :

دلایل بیرونی خشکی لبها، شامل بیماری های پوستی و عدم رعایت بهداشت لب ها است. شایع ترین بیماری های پوستی که باعث خشکی لب ها می شوند،بیماری های درماتیت سبورئیک، پسوریازیس و اگزما است، اما عامل بیرونی مهم خشکی لب ها که به افراد مختلف بستگی دارد، مواظبت نکردن از سلامت لب ها است.

عادات خیس کردن لبها با فشار زبان، فشار روی لب ها با دندان ها ، استفاده از رژ لب غیراستاندارد و بالاخره خیس شدن لب با مواد غذایی و میوه ها می تواند باعث خشکی لبها شود.

تماس لب ها با مواد غذایی آبکی مانند آش، آبگوشت و میوه های آبدار مانند مرکبات (که PH اسیدی دارند و بعضا به صورت چهار قاچ گاز زده می شوند )، و عدم شستشوی لب ها با آب سالم بلافاصله بعد از خوردن این مواد غذایی، می تواند باعث حساسیت لب ها شود که اوایل به صورت قرمزی و خارش مختصر و سپس به شکل پوسته پوسته شدن ظاهر می گردد.

تماس طولانی مدت با نور آفتاب و زندگی مستمر در آب و هوای خشک از علل دیگر خشکی لبها است که می توان با استفاده از کرم های مرطوب کننده لب ها که حاوی مواد ضد آفتاب با SPF پنجاه و یک یا بالاتر هستند، از ایجاد آن جلوگیری کرد.

در مواردی که علت خشکی لبها بیماری های پوستی یا بیماری های داخلی باشد، ضمن درمان بیماری اصلی توسط پزشک متخصص مربوطه، استفاده از کرم های مرطوب کننده حاوی ضدآفتاب مخصوص لب ها هم باید مورد توجه قرار گیرد؛ البته با تجویز پزشک.

برای مراقبت بیشتر از پوست، می‌توانید ویدئوی های مربوط به مراقبت از پوست را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

درمان خشکی لب

الف) سرکه انگبین (۲ واحد عرق نعناع + ۲ واحد عسل + ۱ واحد سرکه انگور طبیعی) یک سوم لیوان از این شربت ریخته و باقی را آب ریخته و شب ها قبل از خواب میل شود.

ب) اگر گوشه لب ترک می خورد مالیدن روغن شتر مرغ به صورت موضعی

ج) اگر وسط لب ترک می خورد مالیدن روغن کنجد یا روغن زیتون داخل ناف

د) استفاده از رژ لب گیاهی جلبک

برای مراقبت بیشتر از پوست، می‌توانید ویدئوی های مربوط به مراقبت از پوست را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.