علت موهای زائد و درمان آن
علت موهای زائد :
سطوح بالای هورمونهای مردانه مانند تستوسترون در خون و بافت های بدن:

زنان به طور طبیعی مقادیر کمی از تستوسترون را در بدن دارند ولی در شرایط خاصی ممکن است اختلالاتی رخ دهد که این میزان را افزایش دهد و باعث ایجاد موهای زائد در مناطقی گردد که معمولا در مردان دیده می شود (مثل موی صورت). این موهای زائد ممکن است با خصوصیات دیگری که نشانگر تغییرات هورمونی است مانند کلفت شدن صدا یا نامنظم شدن قاعدگی و جوش های مقاوم صورت ، افزایش توده عضلانی و تغییراتی در توضیع چربی در بدن همراه باشد.

افزایش حساسیت فولیکول های مو به هورمون ها:

در این حالت ، موهای زائد ایجاد می شوند ولی مقدار تستوسترون در حد طبیعی است. علت دقیق این افزایش حساسیت نسبت به هورمون هنوز معلوم نیست. این پدیده تا حدودی جنبه ارثی دارد.

روش های برداشتن مو:
  • تراشیدن
  • سائیدن مکانیکی
  • روش های مختلف کندن مو(موچین،بندانداز،موم گرم و سرد و …)
  • دپیلاتورهای شیمیایی
اپیلاسیون :

اپیلاسیون روشی است که طی آن موها از ریشه خارج میشوند ولی تمام روش های اپیلاسیون باعث تخریب ریشه مو نمیشود.الکترولیز روشی از اپیلاسیون است که باعث از بین بردن دائمی موها می گردد.ولی در مورد کندن موها مثلا به وسیله موم یا بند انداختن اپیلاسیون انجام شده موقتی خواهد بود.

دپیلاسیون :

دپیلاسیون عبارت است از برداشتن موها در سطح یا نزدیک سطح پوست است. به طوری که ریشه مو را شامل نشود. تراشیدن یا استفاده از کرم های موبر انواعی از روش های دپیلاسیون هستند. تمامی روش های دپیلاسیون موقتی هستند.

تراشیدن :

این روش سریع و ساده راحت و بدون درد است بسیاری از خانم ها از این روش برای پاها و زیر بغل استفاده می کنند . این روش برای صورت نیز کاربرد دارد ولی خانم ها ترجیح میدهند این راه را برای صورت به کار نگیرند زیرا در آنها تداعی مردانه بودن را می نماید.

توجه:

تصور اضافه شدن رشد موها و ضخیم شدن آنها به دنبال تراشیدن امری واهی و بی اساس است، قسمت بالایی مو که از سطح پوست بیرون آمده است دارای هیچ گونه ماده ی زنده ای نیست و تنها از ماده کراتین مرده ساخته شده است و به همین علت بریدن یا تراشیدن نمیتواند سبب زبرتر، ضخیم تر یا تیره شدن آن شود . این اشتباه شاید ناشی از آن باشد که موهای کوتاه و بعد از تراشیدن حالت سیخ سیخ داشته تا حدودی نسبت به طول خود ضخیم بوده و انتهای آنها بریده است . با طویل تر شدن این موها حالت تیغ مانند آن از بین می‌رود.

مزیت تراشیدن مو:

تراشیدن کاری سریع، سالم و بدون درد است. می تواند در قسمت وسیع از پوست صورت گیرد و برای هرنوع پوست و مو کاربرد دارد .
معایب تراشیدن مو:عیب عمده آن رشد مجدد موها در مدت نسبتا کوتاه و نیاز به دوباره تراشیدن است ، ممکن است پوست زخمی شود، ممکن است پوست تحریک گردد، درمحل تراشیده شده احتمال عفونت میکروبی وجود دارد.

ساییدن مکانیکی :

روش دیگر مشابه تراشیدن ، ساییدن مکانیکی است شکل کلاسیک این روش استفاده از سنگ پا است . این روش نیز باید هر چند روز یکبار تکرار شود . باید از ساییدن شدید پوست که باعث قرمزی و تحریک می شود اجتناب کرد.

روش مشابه با استفاده از دستکش های موبر است که سطح آن از سنباده ریز ساخته شده و با حرکات دایره ای شکل بر سطح پوست ساییده می شود.قبل از سایش باید پوست به وسیله الکل ضدعفونی شود و بعد از ساییدن مرطوب کننده های حاوی مواد تسکین دهنده مثل آلورا در محل مالیده شود.

کندن موها :

کندن سبب می شود که ریشه مو به صورت فعال کشیده شده و خارج گردد. کندن مداوم می تواند به ریشه مو آسیب هایی وارد سازد ولی در اکثر موارد این کار تاثیری بر ریشه مو ندارد مثلا بسیاری از خانم ها ابرو خود را بر می دارند بدون اینکه موهای آن زبرتر، کلفتر و تیره تر شود، اگرچه عکس العمل ابرو ها نسبت به این کار ار فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و قابل پیش بینی نیست.

گاهی موهای کنده شده ابرو ها در جهات متفاوتی از جهت طبیعی رشد خود بیرون می آیند . از سوی دیگر گاهی به دنبال کندن مکرر موها نرم تر و ظریفتر می شوند . باید توجه داشت که در ناحیه ابرو به دنبال کندن یا کندن مکرر ممکن است موها دوباره رشد نکند. بعد از کندن ابروها دوره ی بازگشت به حال طبیعی طولانی است و ممکن است بیشتر از یکسال طول بکشد و بنابراین از کندن غیر ضروری موی این ناحیه باید اجتناب شود

معایب کندن مو:
  • درد، که برای برخی غیر قابل تحمل است
  • فولیکولیت یا التهاب ریشه مو
  • اسکار در محل کنده شدن مو
مزایا کندن مو:
  • تا مدت طولانی تر بعد از کندن
  • پوست بدون مو خواهد بود
  • تا چند هفته موها نمایان نمی شوند.
دیپلاتور های شیمیایی :

این فراورده ها به صورت کرم، پماد یا ژل یا کف و یا بصورت فرآورده های غلتکی roll-on بر روی پوست هستند دیپلاتور های شیمیایی حاوی موادی هستند که باعث حل شدن رشته های کراتینی موها می شوند و موها از سطح پوست یا سطح زیرین نزدیک پوست جدا می شوند.

دیپلاتور های شیمیایی تنها بر قسمت بیرون از پوست موها موثر است و اثری بر ریشه موها ندارند و به همین دلیل طی چند روز مجددا موها بیرون می آیند.

همچنین شرکت کافه سبز بهترین محصولات خود را جهت تضعیف ریشه موهای زائد به شما پیشنهاد می کند:

برای مراقبت بیشتر از پوست، می‌توانید ویدئوی های مربوط به مراقبت از پوست را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.