مزاج شناسی و ازدواج
چرا مزاج شناسی در ازدواج مهم است؟

شاید براتون سوال پیش بیاد که چرا رابطه مزاج شناسی در ازدواج چیست و چرا حائز اهمیت است! مسئله مزاج یکی از مسائلی است که در انتخاب همسر باید در نظر گرفت البته دیگر مسائل مانند ایمان، شرایط خانوادگی، و…نیز بسیار مهم است. با ذکر چند مثال، علت تطابق مزاج زن و مرد مشخص می‌شود.

مثال اول:

همانطور که میدانید (گرم مزاجان) افرادی فعال و پر جنب و جوش هستند و (سردمزاجان) افراد کند و بی حال هستند. حال اگر زن و شوهر دارای مزاج مختلف باشند به سختی می توانند همدیگر را تحمل کنند. این مسئله در مورد دوست هم صادق است‌.

در زندگی خوابگاهی، فراوان مشاهده شده است که افراد دارای مزاج مختلف نمی توانند همدیگر را تحمل کنند و معمولاً به رفتار هم دیگر گیر می دهند. فرد فعال و پر انرژی از فرد فعال و پر انرژی خوشش می آید.

تصور کنید زن و شوهر برای یک مهمانی دعوت شده اند. زن، مزاج سرد دارد و شوهر بسیار گرم است. شوهر به علت گرم مزاج بودن فوراً سر و وضع خود را مرتب کرده و آماده رفتن می شود.اما زن، به علت سرد مزاج بودنش بسیار کند عمل کرده و شوهر مدت زیادی منتظر می ماند تا زن آماده رفتن شود.

حال اگر از این سنخ تضادها در زندگی زیاد باشد،به مرور زمان عشق و علاقه زوجین را نسبت به هم کم خواهد کرد.

مثال دوم:

همانطور که گفته شد، افراد صفراوی حافظه خوبی دارند و تیزهوش هستند. این افراد باید با هم سنخ خود یعنی افراد دارای مزاج گرم و خشک ازدواج کنند، چون در صورت عدم رعایت تطابق مزاجی، این افراد قادر به درک یکدیگر نخواهند بود.

مثال سوم:

دموی مزاجان (گرم و تر) دارای روحیه شاد، خوش مشرب و اجتماعی هستند. حال تصور کنید چنین فردی با یک فرد سوداوی (سرد و خشک) ازدواج کند.

فرد سوداوی گوشه گیر بوده و تمایلی به شرکت در اجتماعات ندارد. این دونفر به علت تقابل مزاجی که دارند، نمی‌توانند باهم کنار بیایند.

مثال چهارم:

یکی از خصوصیات بلغمی مزاجان، خونسردی و بی خیالی آنها در حوادث و مشکلات است. حال اگر یک طرف، بلغمی (سرد و تر) باشد و طرف دیگر، گرم باشد یک طرف همیشه در اضطراب خواهد بود و طرف دیگر بی خیال و سپس گرم مزاج از بی خیالی طرف مقابلش خسته می شود و این وضعیت در دراز مدت باعث تنفر و انزجار او از طرف مقابلش خواهد شد. متقابلاً فرد سرد مزاج (بلغمی‌) نیز فرد گرم مزاج را به خاطر اضطراب و عجول بودن سرزنش می کند.

نکته:

بدون در نظر گرفتن مزاج نیز می‌توان به این تطابق رسید ولی با مزاج شناسی کار بسیار آسان می شود و شناخت بهتر صورت می گیرد چون در مزاج شناسی از خصوصیات بدنی نیز می توان کمک گرفت و به حالات روانی افراد پی برد.

پیش تر گفته شد که مزاج ذکور نسبت به اناث گرم تر و خشک است؛به همین جهت در عالم انسانی، زنان پیرو و دنباله رو مردان هستند.

علائم سرد مزاجی در زنان غلبه دارد و به علت این تفاوت مزاجی، مدیران و روسای عالم اکثراً مردان هستند. در خانواده نیز همین طور است و مدیر خانواده مرد است.

حال اگر زنی را دید که مدیر شده است و توانایی این کار را هم دارد، بدانید که حتماً گرم مزاج است.

البته نکته بسیار مهم این است که که انسان می تواند با تهذیب نفس و اراده، تا حدود زیادی نواقص و اشکالات خود را تعدیل و اصلاح کند و البته پس از ازدواج هم با اطلاع از این که بسیاری از رفتارها و واکنش های طرف مقابل بر اساس مزاج اوست و عمدی در کار نیست، میتوان به آرامش و تفاهم بیشتری دست یافت.

جهت شناخت نوع مزاج می‌توانید مقاله شناخت انواع طبع یا مزاج مراجعه کنید.

برای مراقبت بیشتر از سلامتی خود، می‌توانید ویدئوی های مربوط به مزاج شناسی و اصلاح طبع را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

یک دیدگاه برای “مزاج شناسی در ازدواج”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.