نحوه مراقبت از پوست چرب

در این مقاله شما را با نحوه مراقبت از پوست چرب و انواع ماسک های مناسب پوست چرب آشنا می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

علائم پوست چرب و نحوه مراقبت از آن :

پوست چرب ظاهری درخشان، ضخیم، حدی ناموزون و رنگی کدر دارد و اغلب جوشهای کوچک سرسیاهی روی صورت ظاهر می‌شوند. غدد چربی بیش از حد فعالیت دارند و بیش از حد نیاز روغن یا چربی تولید می کنند و بنابراین صورتی چرب با منافذ زمخت و بزرگ پیدا خواهید کرد.

پوست چرب لازم است که بیشتر از دیگر انواع پوستها تمیز نگاه داشته شود. پوست چربی کثیفی و دوده و چرک را بخود می‌گیرد و باعث مسدود شدن سوراخ های پوست میگردد و جوشهای کوچکی در صورت پدیدار می‌شوند. بدین خاطر در رابطه با تمیز نگاه داشتن آن وسواس به خرج دهید، صبحا با آب و صابون بشویید. عصرها هر گونه مواد آرایشی را با استفاده از کرم تمیز کننده برطرف سازید و مطمئن گردید که همه اثرات روغن و چربی از بین رفته اند و این کار را میتوانید با شستشوی مداوم یا با استفاده از تونیک یا تونر پوستی انجام دهید. مانند تونیک آب و سرکه سیب به نسبت 1 ق غذاخوری سرکه سیب + 8 ق غذاخوری آب جوشیده سرد شده  روزی 2 مرتبه.

دستوری ساده تر اینکه صبح، صورت را با صابون سدیم و آب گرم میشوییم، یک دستمال لطیف را برداشته به جز دور چشم ها آن را به صورت میکشیم و صورت را با آب خنک شسته و مرطوب میکنیم و چربیهای زیادی آن را با دستمال نازک برمیداریم .

هفته ای یک بار مثل همیشه پوست را تمیز بشوئید و با آرد بادام یا جو پوست را تمیز کنید.برای جمع شدن پوستتان یک مشت پر از آرد را با مقدار کافی آب گرم بصورت خمیر درآوریدو سپس روی پوست مرطوب بگذارید و بعد از 20 دقیقه ان را آهسته بردارید و با آب خنک بشوئید.

تذکر:

اگر پوست شما خیلی چرب و همراه با جوش است از آرد جو یا بادام استفاده نکنید و از لوسیونهای تمیز کننده قوی که حاوی کمی الکل نیز می‌باشد استفاده نمایید.

مرطوب نگه داشتن پوست :

از آنجایی که پوست روغنی و چرب، نوعی محافظ روغنی بر روی پوست ایجاد میکند، عمل مرطوب سازی همیشه لازم نمی‌‌باشد، اما می‌توان گفت که به نوع پوست نیز بستگی دارد. شاید لازم باشد در طول روز از یک مرطوب کننده غیر چرب استفاده کنید و شبها از کرم استفاده نکنید حتی اگر احساس کردید که پوستتان نیاز به رطوبت بیشتری دارد.

اما شبها باید ببینید پوستتان چه چیزی نیاز دارد، چرا که هر پوستی خصوصیاتی بخود دارد و تا حدی رفتاری متفاوت نشان می‌دهد.

طرز تهیه کرم مرطوب کننده ساده:
مواد لازم:
  • لانولین                               2 ق چای خوری
  • موم پولکی یا ورقه ای           1 ق چای خوری
  • روغن بادام شیرین               1 ق چای خوری
  • آب                                    4 ق چای خوری
  • اسانس یا روغن استخدوس   چند قطره

مومها را داخل ظرفی بگذارید و به روش بن ماری ذوب کنید. وقتی که ذوب گردید روغن و لانولین را به آن اضافه  نمایید. در ظرف جداگانه دیگری آب را نیز به روش بنماری نیز حرارت دهید، تا جایی که هر دو طرف به یک درجه حرارت برسند. آرام آرام به موم و روغن ذوب شده، آب بیفزایید و دائما هم بزنید. از روی حرارت بردارید و با یک قاشق سرعت پا چربی یا یک همزن برقی با سرعت پایین هم بزنید، تا جایی که خود را بگیرد و جا بیفتد. هنگامی که سرد شد روغن یا اسانس استخدوس بیفزایید.

چهار دستور ماسک برای پوستهای چرب و جوشدار:
  1. دو عدد سیب برداشته با پوست چند قسمت کرده با یک ق غذاخوری آب لیمو درون مخلوط کن مخلوط نمائید. آن را روی صورت قرار داده و اجازه دهید خشک شود بعد از 20 دقیقه صورت را بشویید.
  2. یک عدد گوجه فرنگی شسته را درون مخلوط کن له میکنیم و آن را به مدت 20 دقیقه روی صورت قرار داده و سپس صورت را با آب خنک بشویید.
  3. یک خیار پوست کنده را با یک ق غذاخوری ماست درون مخلوط کن گذاشته آن را مخلوط می‌کنیم و به مدت 20 دقیقه روی پوست میگذاریم سپس پوست را با آب خنک میشوییم.
  4. 1/2 فنجان توت فرنگی را با یک ق غذاخوری اب لیمو،دو قاشق غذاخوری ماست درون مخلوط کن، مخلوط کرده آن را روی صورت پهن کرده و بس از 20 دقیقه میشوییم.

برای مراقبت بیشتر از پوست، می‌توانید ویدئوی های مربوط به مراقبت از پوست را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

یک دیدگاه برای “نحوه مراقبت از پوست چرب”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.