ویروس کرونا علاوه بر ریه، کبد را هم درگیر می‌کند
فوق تخصص بیماری های گوارشی اظهار داشت ویروس کرونا کبد را هم درگیر می‌کند

ویروس کرونا علاوه بر سیستم ریوی،سیستم گوارش، کبد و قلب اختلال ایجاد کند و ارگان های دیگر بدن را درگیر می‌کند. محمد امانی، فوق تخصص بیماری های گوارشی و کبد طی آخرین مصاحبه با اشاره به اینکه از ارگان های مهمی که در برخی مبتلایان به کرونا درگیر می شود، کبد است، افزود: کبد می تواند در کنار ریه، سیستم گوارش و سایر ارگان ها درگیر باشد یا حتی این عضو مهم بدن به تنهایی درگیر شود و افراد دچار عوارض کبدی شوند.

وی، علائم گوارشی مانند درد شکم، تهوع، استفراغ و اسهال را در بیماران کرونا شایع دانست و گفت: در برخی مواقع علایم عوارض کبد‌به صورت بالارفتن آنزیم‌های کبدی یا حتی مواردی مانند زردی یا نارسایی کبدی بروز پیدا می کند که می تواند به دلیل درگیری مستقیم سلول های کبدی با ویروس کرونا باشد.

امانی ادامه داد: کرونا مانند سایر ویروس ها نظیر مونونوکلئوز عفونی، سایتومگالو ویروس و ویروس های هپاتیتی می تواند در کنار علائم عمومی مانند خستگی، بیحالی، درد بدن، تب و لرز سبب ایجاد آسیب و التهاب در کبد شوند.

محمد امانی، بهبود کیفیت زندگی، تغذیه مناسب، تحرک و ورزش را از مهمترین عوامل درمان بیماری هایی مانند چاقی و کبد دانست و افزود: این موارد می تواند به بهبود شرایط ایمنی و سلامت عمومی فرد کمک کند و نیز در مقابل بیماری های مهلک همچون کرونا اثرات مفیدی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.