کرونا تا 28 روز روی سطوح زنده می‌ماند
محققان استرالیایی: کرونا تا 28 روز روی سطوح زنده می‌ماند

طی آخرین گزارش به نقل از تلگراف، گروهی از محققان استرالیایی از زنده ماندن ویروس کرونا روی سطوح مختلف تا 28 روز خبر دادند. آژانس علوم ملی این کشور تحقیقی انجام داده که نشان می‌دهد عمر ویروس مذکور طولانی‌تر از آنچه تصور می‌شد، است و این ویروس تا 28 روز روی سطوح زنده می‌ماند.

محققان طبق آزمایش‌های پیشین معتقد بودند ویروس SARS-CoV-۲ به مدت ۲ تا ۳ روز روی شیشه و اسکناس زنده می‌ماند. همچنین عمر ویروس روی سطوح فولادی نیز ۶ روز تخمین زده می‌شد.

هرچند محققان استرالیایی متوجه شدند این ویروس قدرتمندتر است اما ماندگاری آن در دمای بالا کاهش می‌یابد. ویروس به طور کلی هنگام صحبت یا سرفه منتقل می‌شود و به همین دلیل استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی امری حیاتی در جلوگیری از شیوع آن است.

کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند دست‌های خود را به دفعات بشویند تا از انتقال ویروس از سطوح آلوده جلوگیری کنند.

هرچند محققان استرالیایی تحقیق خود را دقیق توصیف کرده‌اند اما پروفسور ران اکلز مدیر پیشین مرکز سرماخوردگی در دانشگاه کاردیف از آن انتقاد کرده است. او در این باره می‌گوید: مخاط موجود در سرفه و عطسه و دستان آلوده، سطوح را آلوده می‌کنند. در این تحقیق از مخاط انسانی به عنوان ابزار انتقال ویروس استفاده نشده است. پژوهش مذکور در نشریه «ویرولوژی ژورنال» منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.