کنجد یا کنجید و خواص روغن آن

کنجد یا کنجید (Sesamum Indicum) که سمسم و جلجلان هم نامیده می شود، گیاهی است از رده دولپه ای های پیوسته گلبرگ که سر دسته تیره کنجدها است. این گیاه یک ساله است و ارتفاعش بالغ بر یک متر است و قسمت فوقانی ساقه اش پوشیده از کرک است ، ولی قسمت های تحتانی آن عاری از کرک است.روغن این گیاه عمدتا مصرف خوراکی دارد و در صنایع داروسازی از آن به عنوان حلال در محلول های تزریقی عضلانی استفاده می شود.

برگ هایش در قسمت قاعده به طور متناوب و در قسمت های انتهایی ساقه به طور متقابل قرار گرفته است و پهنک برگ ها بیضوی و دراز و نوک تیز است و در قسمت قاعده ساقه پهن تر از قسمت انتهایی است. گل های آنکه به طور منفرد و در کناره برگ های قسمت انتهایی ساقه قرار دارد ، شامل قطعات پنج تایی به هم پیوسته است و تعداد پرچم ها 4 عدد است. میوه اش کپسولی و محتوی دانه ای کوچک مسطح و بیضوی است. تنها قسمت مورد استفاده گیاه، دانه های کنجد است که دارای روغن قابل استخراج می باشد.

کنجد یا کنجید و خواص روغن آن Sesamum Indicum

 

خواص روغن کنجد :

روغن کنجد (Sesamum Indicum) به عنوان پادزهر سموم نیز به کار گرفته می شود و همچنین در درمان لک سوختگی روی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف مداوم کنجد می تواند بر تقویت حافظه تاثیرگذار باشد.

روغن کنجد یا کنجید روغن خوراکی حاصل از دانه های کنجد است که به عنوان یک روغن پخت و پز در کشورهای چین، ژاپن ، خاورمیانه، کره و جنوب هند استفاده می شود و همچنین به عنوان یک تقویت کننده عطر و طعم در غذاهای آسیای جنوب شرقی کاربرد دارد. از این روغن در ماساژ سنتی و انواع شیوه های درمانی به روز استفاده میشود. وجود آنتی اکسیدان غنی شده و چربی های اشباع نشده در روغن کنجد می تواند به کنترل فشار خون کمک کند.

این روغن به عنوان محبوب ترین روغن در آسیا و همچنین یکی از اصلی ترین محصولات روغنی شناخته شده است. با توجه به محدودیت های برداشت دستی این محصول برای تولید روغن ، امروزه از روش های مدرن برای تولید آن استفاده می گردد.

برای مشکلات قلبی عروقی، کم خونی و میگرن پیشنهاد میکنیم مقاله خواص سیاه دانه را مطالعه نمایید.

ما را در اینستاگرام و آپارات دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.