گل سرخ یا گل محمدی

گل سرخ یا گل محمدی (Rosa Damascena) یا همان گل گلاب، نوعی گل رز است که از آن گلاب می گیرند و درختچه ای خزان دار است. برای آشنایی بیشتر و خواص این گل با ما همراه باشید.

گل سرخ یا گل محمدی از دیر باز در ایران کشت می شده است. از تیره رزاسه است و قسمت قابل مصرف آن گلبرگ و ماده موثره آن تانن است. گل محمدی درختچه ای دارای شاخه های گل دهنده تیغ دار، استوانه ای شکل ، بدون شیار و دارای برگ های مرکب شانه ای است که دارای 3 تا 5 برگچه متقابل دندانه دار می باشد. رگبرگ های پشت برگ مشخص و به هم رفته است و دارای برگچه چرمی و بیضی شکل، نوک تیز و به طول 3 تا 5 سانتی متر است.

گل سرخ یا گل محمدی Rosa Damascena

روی برگ ها صاف و سبز و پشت آنها سبز کمرنگ و دمبرگ هایش خزی و نمدی است و با کرک های غده ای پوشیده شده تا انتهای جام گل کشیده شده است. محصول عمده گل محمدی، گلاب، اسانس و گلبرگ خشک است که از آنها در صنایع دارویی ، عطرسازی، فرآورده های بهداشتی و آرایشی و صنایع غذایی استفاده می شود. دارای طبع معتدل و رو به گرمی است.

گل محمدی(Rosa Damascena) برای درمان دردهای روماتیسمی ، بیماری های قلبی و ناراحتی های گوارشی از جمله معده درد مفید است همچنین برای تقویت اعصاب از آن استفاده می شود.

خواص گل سرخ و گل محمدی
  • مرطوب کنندگی پوست
  • رفع چروک های صورت
  • درمان التهاب های پوستی به ویژه پوست های حساس و لطیف (مانند پوست نوزادان)

امروزه نیز در صنایع بهداشتی به ویژه در تولید صابون ، لوسیون های پاک کننده پوست ، کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده از گلاب و اسانس طبیعی این گل استفاده می گردد. ولی مهم ترین استفاده از اسانس گل محمدی و گلاب در صنایع عطر سازی است به طوری که اسانس این گیاه در فرمولاسیون عطرهای بسیار معروف و پر فروش دنیا به کار می رود.

 

ما را در اینستاگرام و آپارات دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.