گیاه کتان (Linum Usitatissimum) یا بَزرَک چیست؟

گیاه کتان یا بَزرَک (Linum Usitatissimum) از دسته گیاهان گلدار، رده دولپه ای ها، راسته مالپیگی سانان، تیره کتانیان، سرده کتان است. کتان اصالتاً متعلق به سرزمین های ساحل مدیترانه شرقی تا کشور هندوستان است و احتمالاً برای نخستین بار در منطقه هلال حاصلخیز توسط کشاورزان پرورش یافت.

گیاه کتان یا همان بَزرَک به شکل گسترده ای در اتیوپی و مصر باستان کشت می گردید و در کشور گرجستان، در غارهایی که متعلق به دوران ما قبل تاریخ است، کتان های خشک شده ای کشف شده است که مربوط به 30 هزار سال پیش از میلاد است. کانادا، چین، روسیه، هند، انگلستان، آمریکا، اتیوپی، قزاقستان، اوکراین و آرژانتین به ترتیب ده کشور برتر تولید کننده کتان در جهان هستند.

دانه های کتان دو نوع اساسی هستند:
  • قهوه ای
  • زرد یا طلایی (همچنین به عنوان تخم کتان طلایی شناخته می شود)

اکثراً دارای ویژگی های تغذیه ای مشابه و تعداد مساوی از امگا 3 اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه هستند. دانه های گیاه کتان (Linum Usitatissimum) در تولید روغن نباتی شناخته شده و به عنوان روغن بذر کتان یا روغن بزرک که یکی از قدیمی ترین روغن های تجاری است کاربرد دارد. همچنین بذر کتان که گهگاه به آن تخم بزرک هم می گویند ، منبعی سرشار از مواد مغذی همچون فیبر، منیزیوم، ویتامین B1، اسیدچرب آلفا لینولنیک و امگا3 است.

مصرف موضعی این روغن ناراحتی های پوستی مانند آکنه، اگزما و آفتاب سوختگی را رفع می کند و مصرف روغن آن کلسترول را کاهش می دهد و در نتیجه خطر بروز بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد. این روغن برای افرادی که از درد قفسه سینه و فشار خون بالا رنج می برند، مفید است. همچنین افراد مسن با مصرف این روغن می توانند عملکرد ذهنی خود را تقویت کنند.

طبق تحقیقات، روغن دانه کتان در درمان بیماری ام اس نیز موثر است. مصرف این روغن دردهای مکرر ، ناگهانی و شدید مفاصل و ورم در بیماران مبتلا به نقرس را کاهش می دهد.

برای مشکلات قلبی عروقی، کم خونی و میگرن پیشنهاد میکنیم مقاله خواص سیاه دانه را مطالعه نمایید.

ما را در اینستاگرام و آپارات دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.