مشاوره رایگان پوست
مشاوره پوست و مو
ماسک جلبک دریایی
ماسک جلبک دریایی
کرم جلبک دریایی
کرم جلبک دریایی
قرص جلبک اسپیرولینا
قرص جلبـک اسپیرولینا
ماسک ضد ریزش مو کافه سبز
ضــد ریــزش مــو و سفیدی
ماسک ضد چروک
ضــد چیــن و چـــروک پوست
صابون جلبک دریایی
صابـون جلبـک دریایی
ماسک روشن کننده پوست کافه سبز
ضـــد لـــک و تیرگی پوست
ماسک ضد جوش کافه سبز
ضــــد جـــــوش و آکنـــه

متاسفانه استفاده از مولتی ویتامینها معمولا با عارضه های کبدی و یا مشکلات گوارشی می باشد و همچنین برای دریافت طیف وسیعی از ویتامین های ضروری بدن باید تعداد زیادی از انواع قرص ها را مصرف کرد که هم هزینه بر هستن و هم مصرفشون مارا دچار مشکلاتی می کنه.

💚جهت مشاهده کاتالوگ دیجیتالی محصولات آرایشی-گیاهی-درمانی کافه سبز کلیک کنید💚

در این مقاله می خواهم شما را با گیاهی آشنا کنم از خانواده جلبک ها که طیف وسیعی از ویتامین ها را در بر دارد و با جذب بسیار بالا باعث بهبود وضعیت گوارشی و کبدی می شود. ضمنا خواص فوق العاده ای هم داره که در ادامه ذکر می شوند.

10 ویزگی فوق العاده جلبک دریایی
 
10 ویزگی فوق العاده جلبک دریایی

 

💚هدیه کافه سبز به شما تست رایگان مزاج شناسی هست. با پاسخ دادن به چند سوال مزاجت را مشخص کن و توصیه های طب سنتی راجع به مزاجت را رایگان دریافت کن💚

10 خاصیت فوق العاده جلبک دریایی

جلبک دریایی یک گیاه فتوسنتزی کوچک هستند که حاوی کلروفیل یا خون سبز می باشد و انرژی خورشید را جذب و به قند و پروتئین های ضروری تبدیل می کند و هم در آب شیرین و هم شور یافت می شوند.

بیش از 10000 گونه جلبک در سراسر دنیا شناسایی شده که خیلی از آنها می توانند سمی باشند و ما بر گونه های خوراکی و معروف آنها تمرکز داریم، بنابراین مراقب باشید که هر نوع جلبکی را بدون شناخت استفاده نکنید.

پودر جلبک دریایی
پودر جلبک دریایی

💚جهت مطالعه مقاله جلبک دریایی چیست اینجا کلیک کنید💚

انواع جلبک را می توان به 2 دسته تقسیم نمود:

  • ریز جلبک ها

موجودات تک سلولی میکروسکوپی که می توانند از طریق فتوسنتز انرژی خورشید را به انرژی شیمیایی تبدیل کنند.

  • ماکرو جلبک ها

جلبک دریایی با مولکول درشت گفته می شود که منبع غذایی انسان و حیوانات می باشد و به سه دسته قرمز، قهوه ای و سبز تقسیم بندی می شوند.

جلبک قهوه ای : نام دیگر آنها فائوفیت می باشد که بزرگترین نوع جلبک می باشد. معروف ترین جلبک قهوه ای بنام  لامیناریا، سارگاسوم و آلاریا می باشند.
جلبک قرمز : نام دیگر آنها رودوفیت می باشد که بدلیل رنگدانه فیکواریترین قرمز می باشند و معروف ترین جلبک قرمز جلبک کورالین، پورفیرا و کندروس است.
جلبک سبز : نام دیگر آنها کلروفیتا می باشد که بیش از جلبک قرمز و قهوه ای دارای تنوع هستند. معروف ترین آنها بنام اسپیرولینا، اولوا، کلرلا و دنالیلا می باشند.
پودر جلبک دریایی لاغری
پودر جلبک دریایی لاغری

💚جهت مطالعه مقاله خواص جلبک برای لاغری و کاهش وزن اینجا کلیک کنید💚

در 1 قاشق غذاخوری پودر اسپیرولینا مواد زیر موجود است:

4 گرم پروتئین

21 درصد مس

15 درصد ویتامین B2

11 درصد ویتامین B1

11 درصد آهن

4 درصد ویتامین B3

مقادیر مناسب منیزیم، پتاسیم، منگنز، روی، سلنیوم، کولین، بتاکاروتن، ویتامین K و آنتی اکسیدان و مقادیر کمی اسیدهای چرب.

جلبک دریایی برای لاغری
جلبک دریایی برای لاغری

💚برای خرید پودر لاغری جلبک اینجا کلیک کنید💚

10 ویژگی فوق العاده جلبک دریایی

     1- کاهش چربی، کلسترول و تری گلیسیرید cholesterol and triglyceride-lowering lipid-lowering,

در مطالعه ای بر روی 30 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 ثابت شده که مکمل اسپیرولینا اثر مفیدی بر پروفایل لیپیدی و سطوح مالون دی‌آلدئید (MDA) طی 8 هفته مصرف دارد.

جلبک اسپیرولینا می تواند از افراد در برابر رادیکال های آزاد و ایجاد برخی بیماری ها مانند تصلب شرایین نیز محافظت کند.

مکمل اسپیرولینا همچنین اثر بالقوه کاهش چربی را در بیماران دیابتی نوع 2 جدید نشان داد که می تواند به دیابتی ها کمک کند تا سطح چربی را کنترل کنند.

علاوه بر این، اسپیرولینا به عنوان یک غذای کاربردی برای بهبود پروفایل های لیپیدی و سطوح MDA استفاده می شود.

منبع:

Abdel-Daim MM, Abuzead SM, Halawa SM. Protective role of Spirulina platensis against acute deltamethrin-induced toxicity in rats. PLoS One. 2013;8(9):e72991.

جلبک دریایی ضد چربی خون
جلبک دریایی ضد چربی خون

   2- کاهش التهاب proinflammatory

خاصیت ضد التهابی اسپیرولینا ثابت شده است و مصرف دوز مناسب از جلبک اسپیرولینا باعث محافظت در برابر بیماری های التهابی از قبیل کولیت، آرتریت و رینیت آلرژیک می شود.همچنین مطالعات نشان می دهد که اسپیرولینا می تواند از بیماری های التهابی روده نیز جلوگیری کند.

همچنین جلبک اسپیرولینا باعث کاهش ترشح هیستامین نیز می شود که باعث کاهش علائم آلرژی شود.

یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به رینیت آلرژیک که جلبک اسپیرولینا مصرف کردند، نسبت به افرادی که دارونما مصرف کردند، بهبود قابل توجهی در علائم آلرژی مانند آبریزش بینی، عطسه، احتقان بینی و خارش داشتند.

منبع:

Cingi, C., Conk-Dalay, M., Cakli, H., & Bal, C. (2008). The effects of spirulina on allergic rhinitis. European Archives of Oto-Rhino-Laryngology, 265(10), 1219–1223. doi: 10.1007/s00405-008-0642-8. Retrieved from

جلبک دریایی کاهش التهاب
جلبک دریایی کاهش التهاب

    3- محافظت در برابر استرس oxidative stress

استرس اکسیداتیو معمولا با تشکیل گونه های اکسیژن فعال بیش از حد شده و به بافت ها آسیب می زند و منجر به بیماری هایی از قبیل تصلب شراین، استئاتو هپاتیت غیر الکلی و پیری زودرس می شود.

آنتی اکسیدانهای موجود در جلبک اسپیرولینا با کاهش و کنترل رادیکال های آزاد هیدروکسیل و پراکسیل، از آسیب آنها به اجزای سلولی جلوگیری می کند و خطات ناشی از استرس را کاهش می دهد.

منبع:

Huang, H., Liao, D., Pu, R., & Cui, Y. (2018). Quantifying the effects of spirulina supplementation on plasma lipid and glucose concentrations, body weight, and blood pressure. Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity : Targets and Therapy, 11, 729–742. doi:10.2147/DMSO.S185672. Retrieved from

جلبک دریایی کاهش استرس
جلبک دریایی کاهش استرس

    4- کاهش بیماری های قلبی عروقی cardiovascular disease

نقش جلبک اسپیرولینا در سلامت قلب

ترکیب فعال زیستی اصلی در جلبک اسپیرولینا، فیکوسیانین است.

این ترکیب نه تنها رنگ سبز آبی متمایز خود را به اسپیرولینا می بخشد، بلکه از طریق اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی نیز می تواند سلامت قلب را ارتقا دهد.

جلبک اسپیرولینا همچنین در درمان فشار خون بالا، کلسترول بالا و بیماری قلبی نیز مفید است.

فشار خون

تحقیقات نشان می دهد که جلبک اسپیرولینا با افزایش تولید اکسید نیتروژن باعث اتساع عروق (باز شدن رگ های خونی) می شود که منجر به کاهش فشار خون می شود.

پودر جلبک دریایی
پودر جلبک دریایی

💚اگر میخوای بدونی 6 ماه دیگه پوستت چه وضعیتی داره، بستگی به کارهایی داره که الان واسه پوستت انجام میدی. هدیه کافه سبز به شما تعیین نوع پوستتان و ارئه راهکارهای طب سنتی برای بهبود سلامت پوستتان است.💚

پیشگیری از بیماری قلبی

بیماری قلبی عروقی یکی از علل اصلی مرگ و میر است و عوامل خطر برای آن عبارتند از افزایش فشار خون و سطح کلسترول.

علاوه بر این، ایجاد پلاک‌های آترواسکلروز (رسوب چربی) در داخل شریان‌ها، باعث بروز حملات قلبی و سکته  می شوند.

اسپیرولینا با کاهش آسیب اکسیداتیو از طریق اثرات آنتی اکسیدانی خود، افزایش آرامش عروق خونی را در پی دارد که می تواند به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.

منبع:

Kalafati, M., Jamurtas, A. Z., Nikolaidis, M. G., Paschalis, V., Theodorou, A. A., Sakellariou, G. K., et al. (2010). Ergogenic and Antioxidant Effects of Spirulina Supplementation in Humans. Medicine & Science in Sports & Exercise, 42(1), 142–151. doi: 10.1249/mss.0b013e3181ac7a45. Retrieved from

جلبک دریایی کاهش بیماری های قلبی و عروقی
جلبک دریایی کاهش بیماری های قلبی و عروقی

    5- بهبود بیماری کبد چرب nonalcoholic fatty liver disease

مطالعات زیادی نشان می دهد جلبک اسپیرولینا می تواند با کنترل پراکسیداسیون لیپیدی و از بین بردن رادیکال های آزاد یا افزایش غیرمستقیم فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی در کبد از پیشرفت کبد چرب جلوگیری کند.

منبع:

Komárek J, Hauer T. CyanoDB.cz—On-line database of cyanobacterial genera. Worldwide electronic publication, Univ. of South Bohemia and Inst of Botany AS CR 2009; http://www.cyanodb.cz.

جلبک دریایی درمان کبد چرب
جلبک دریایی درمان کبد چرب

    6- ضد ویروس antiviral

مطالعات زیادی نشان داده اند که جلبک اسپیرولینا می تواند با تشکیل پلاک، ویروس ها را در طیف وسیعی از جمله ویروس‌ آنفولانزا ( از جمله سویه‌های مقاوم به اسلتامیویر) مهار می‌کند.

در این مطالعات ثابت شده که جلبک اسپیرولینا در مراحل اولیه عفونت برای کاهش تولید ویروس در سلول‌ها و بهبود بقا در افراد مبتلا به آنفولانزا عمل می‌کند و هماگلوتیناسیون آنفلوآنزا را به عنوان یکی از مکانیسم‌های درگیر مهار می کند.

این نتایج در کنار هم نشان می دهد که جلبک اسپیرولینا می تواند به عنوان یک عامل درمانی ایمن و موثر برای کنترل بیماری های ویروسی مخصوصا آنفولانزا عمل کند.

منبع:

Well-tolerated Spirulina extract inhibits influenza virus replication and reduces virus-induced mortality جلبک دریایی ضد ویروس

جلبک دریایی ضد ویروس

💚هدیه کافه سبز به شما مشاوره رایگان پوست و مو هست. با پاسخ به چند سوال، مشاوران کافه سبز هم مزاجت را مشخص می کنن و هم هر مشکل پوستی داشته باشی راهنماییت میکنن.💚

   7- ضد تومور antitumor

جلبک اسپیرولینا غنی از ترکیبات تتراپیرولیک است که شبیه به مولکول بیلی روبین، یک آنتی اکسیدان قوی و عامل ضد تکثیر است.

در مطالعه ای اثرات ضد سرطانی جلبک اسپیرولینا با استفاده از مدل تجربی سرطان پانکراس انجام گرفته و مشخص گردید که جلبک اسپیرولینا  به طور قابل‌ توجهی تکثیر رده‌های سلولی سرطان لوزالمعده انسانی را در شرایط آزمایشگاهی کاهش می دهد.

در این مطالعه مشخص گردید که با مصرف دوز مناسبی از جلبک اسپیرولینا، رشد سرطان پانکراس از روز سوم کنترل کرده و به طور قابل ‌توجهی تکثیر سرطان لوزالمعده را کاهش داد.

این داده ها نقش پیشگیری کننده شیمیایی این جلبک خوراکی را نشان می دهد.

علاوه بر این، به نظر می رسد که مکمل های غذایی با این جلبک ممکن است مجموعه سیستمیک تتراپیرول ها را افزایش دهد، که در افراد مبتلا به سندرم گیلبرت شناخته شده است.

منبع:

Anti-cancer effects of blue-green alga Spirulina platensis, a natural source of bilirubin-like tetrapyrrolic compounds

جلبک دریایی ضد تومور
جلبک دریایی ضد تومور

    8- ضد حساسیت antiallergic

در مطالعه ای اثربخشی جلبک اسپیرولینا پلاتنسیس برای درمان رینیت آلرژیک  انجام گردید.

این آزمایش بر روی 53 بیمار انجام شد و پس از مصرف دوز مناسبی از جلبک اسپیرولینا  شیوع رینوره، انسداد بینی  و کاهش بو به طور معنی‌داری بهبود یافت.

وضعیت خواب، کار روزانه و فعالیت اجتماعی در گروه آزمایش نیز بسیار بهبود یافت و سطوح اینترلوکین به طور قابل توجهی پایین تر بود.

در نتیجه، جلبک اسپیرولینا در بهبود علائم اصلی بیماران رینیت آلرژیک  موثر می باشد. علاوه بر این، جلبک اسپیرولینا می تواند به عنوان یک درمان جایگزین در بیماران مبتلا به رینیت آلرژیک در نظر گرفته شود.

منبع:

Clinical comparison of the efficacy of spirulina platensis and cetirizine for treatment of allergic rhinitis

جلبک دریایی ضد حساسیت
جلبک دریایی ضد حساسیت

    9- ضد دیابت antidiabetic

جلبک اسپیرولینا یک سیانوباکتری میکروسکوپی و رشته ای است که حاوی اسیدهای آمینه ضروری، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین ها، مواد معدنی و اجزای آنتی اکسیدانی می باشد.

یک مطالعه طولانی مدت که بیش از 30 سال پیش در بین 1297 بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 انجام شد، ثابت کرد که جلبک اسپیرولینا سطح قند خون را متعادل می کند و از عوارض جانبی دیابت نیز جلوگیری می کند.

همچنین جلبک اسپیرولینا اثر انسولین را بخوبی تقویت می کند.

طبق مطالعه ای که در سال 2013 منتشر شد، اثر ضد دیابتی جلبک اسپیرولینا بر بیماران دیابتی بررسی شد ومحققین به این نتیجه رسیدند که فیکوسیانین موجود در جلبک اسپیرولینا عملکرد انسولین بدن را تحریک می کند، مقاومت به انسولین بافت محیطی را بهبود می بخشد و متابولیسم گلوک-لیپیدی بیمار را تنظیم می کند.

بنابراین جلبک اسپیرولینا دارای پتانسیل درمانی گسترده ای برای دیابت نوع 2 است.

جلبک اسپیرولینا همچنین از شرایط نوروپاتی پیشگیری کرده و آن را بهبود می بخشد.

در مطالعه دیگری که در سال 2015 منتشر شد، محققان را بر آن داشت تا اعلام کنند که اسپیرولینا به عنوان یک مکمل غذایی به ویژه در درمان انحطاط عصبی، از جمله درمان و پیشگیری از آسیب عصبی منجر به نفروپاتی دیابتی (و یا سایر بیماری‌های دژنراتیو مانند بیماری پارکینسون) موثر است.

احساس گزگز، بی‌حسی، فلج و اختلال عملکردی اندام‌ها، همگی زمانی که مصرف جلبک اسپیرولینا سطوح قند را در بدن متعادل می‌کند، تحت تأثیر قرار می گیرند.

این مطالعه به این نتیجه رسید که اثر فیکوسیانین در اسپیرولینا همچنین منجر به بهبود قابل توجهی در درمان و پیشگیری از نوروپاتی دیابتی می شود.

منبع:

This work was supported by the third stage of BK21 Project in 2008 and by Seoul R&BD Program, No. 10526.

جلبک دریایی ضد دیابت
جلبک دریایی ضد دیابت

    10- ضد باکتریایی antibacterial

مطالعات زیادی بر اثر آنتی باکتریایی جلبک اسپیرولینا نشان میدهد که این جلبک اثر بازدارنده ای در برابر جدایه های باکتریایی دارد و همچنین اگر با آنتی بیوتیک ها ترکیب شود، این اثر بطور فزاینده ای افزایش می یابد.

در این مطالعات مشخص گردید ترکیب ضد میکروبی خالص تولید شده توسط جلبک اسپیرولینا در برابر باکتری های گرم مثبت، گرم منفی و قارچ های تک سلولی فعال تر می باشد.

بیشترین فعالیت بیولوژیکی علیه اشریشیا کلی، سودوموناس آئروژینوزا، باسیلوس سوبتیلیس و آسپرژیلوس نیجر تعیین گردید.

نتایج این تحقیق نشان داد که جلبک اسپیرولینا می توانند منبع خوبی برای تولید عوامل ضد میکروبی باشند که در مقایسه با ترکیبات ضد میکروبی معاصر می تواند موثر واقع گردد.

منبع:

Noaman NH, Khaleafa AM, Zaky SH. Factors affecting antimicrobial activity of Synechococcus leopoliensis. Microbiol Res. 2004;159:395–402  El-Sheekh M, Osman ME, Dyab M, Amer MS. Production and characterization of antimicrobial active substance from the cyanobacterium Nostoc muscorum. Environ Toxicol & Pharmacol. 2006;21:42–50.

جلبک دریایی ضد باکتری
جلبک دریایی ضد باکتری

خطرات ناشی از مصرف جلبک اسپیرولینا

جلبک اسپیرولینا به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود.

عوارض جانبی معمولاً خفیف بوده و شامل تهوع، استفراغ، اسهال، ناراحتی شکمی، سردرد، سرگیجه و خستگی است که معمولا بعد از یک الی دوروز استفاده بهبود می یابند، بنابراین بهتر است در روزهای اول استفاده از دوز کمتری شروع شود.

ولی بهتر است بدانید جلبک نیز دارای خطراتی می باشد که در زیر به آنها اشاره می کنم:

فلزات سنگین : جلبک اسپیرولینا بصورت پرورشی و یا طبیعی کشت می شود و در نوع طبیعی آن ممکن است بدلیل رشد در آبهای آلوده حاوی میکروسیستین، فلزات سمی و باکتری های مضر باشد.

بنابراین دقت کنید جلبک اسپیرولینا را از منابع معتبر تهیه کنید.

اثرات ناشناخته در کودکان و زنان باردار یا شیرده: هنوز مشخص نیست که آیا اسپیرولینا برای این گروه ها بی خطر است یا خیر، بنابراین بهتر است این افراد با مشورت پزشک خود اقدام به مصرف جلبک اسپیرولینا نمایند.

بیماری های خودایمنی : از آنجایی که جلبک اسپیرولینا سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، بهتر است افرادی که دچار بیماری خودایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس، لوپوس، آرتریت روماتوئید و غیره هستند از مصرف آن خودداری کنند.

 اثر ضد انعقادی جلبک اسپیرولینا : در برخی مطالعات غیر انسانی، مشخص شده که جلبک اسپیرولینا اثرات ضد انعقادی خون دارد و بنابراین بهتر است افرادی که از رقیق کننده خون استفاده می کنند از مصرف این جلبک خودداری کنند.

فنیل کتونوری: بیماران مبتلا به فنیل کتونوری نیز نباید از جلبک اسپیرولینا استفاده کنند.

جلبک دریایی برای چاقی
جلبک دریایی برای چاقی

سوالات متداول:

آیا مصرف جلبک اسپیرولینا عوارضی دارد؟

جلبک اسپیرولینا یک مکمل طبیعی نسبتا بی خطر است که منبع خوبی از پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی است. تا بحال گزارش خاصی در مورد عوارض این جلبک ذکر نشده ولی توصیه میکنم که اقشار حساس ، کودکان ، سالمندان و زنان حامله پبش از استفاده با پزشک خود مشورت کنند.

جلبک دریایی برای تقویت قوای جنسی
جلبک دریایی برای تقویت قوای جنسی

آیا جلبک اسپیرولینا هم برای لاغری و هم برای چاقی مناسبه؟

بله. در حقیقت جلبک اسپیرولینا سرشار از پروتئین است و اگر قبل از غذا مصرف شود باعث سیری سلولی و کاهش شدید اشتها می شود و کمک به لاغر شدن می کند.

و اگر بعد از غذا مصرف شود، مقدار مناسبی پروتئین به کالری ورودی اضافه شده و باعث چاقی و در حقیقت افزایش بافت ماهیچه ای می شود.

بنابراین برای لاغر شدن بهتر است نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود و برای چاق شدن بهتر است نیم ساعت بعد از غذا مصرف شود.

نویسنده مقاله : علی مظفری
نویسنده مقاله : علی مظفری