آویشن و خواص آن

آویشن Thymus Vulgaris درختچه ای کوتاه و پرشاخه است. شاخه های علفی آویشن پوشیده از برگ هایی در قسمت فوقانی ساقه است و گل های سفید ریز آویشن به طور چتری و منفرد می رویند. برای درک بهتر گیاه آویشن و خواص آن با ما همراه باشید.

میوه آویشن چهار قسمتی است و گیاهی است علفی با ساقه های کرک دار و سفید از خانواده نعناع که سرشاخه های گل دار و برگ آن قابل استفاده می باشد. این گیاه ، بومی قسمت های مرکزی و جنوب اروپا، بالکان و قفقاز است و در اروپای مرکزی، شرق آفریقا، هند، ترکیه، مراکش و آمریکای شمالی در سطوح وسیع کشت می گردد.

آویشن Thymus vulgaris و خواص آن عکس 2

صادرات آن اکثراٌ از کشورهای اسپانیا، فرانسه، بلغارستان و مجارستان به دیگر نقاط جهان صورت می گیرد.

طبع آویشن گرم و خشک است که هم به صورت پودر و هم به صورت روغن مصرف می شود.

افرادی که طبع گرم و خشک دارند (صفراوی هستند) به هیچ وجه نباید از این گیاه استفاده کنند زیرا باعث ریزش موی آنها می شود و باید با سدر استفاده نمایند.

خواص آویشن (Thymus Vulgaris) :

آویشن اساساٌ ضدعفونی کننده و خلط آور است؛ از این رو برای درمان سرفه های خشک، سرماخوردگی ، سیاه سرفه و التهاب دستگاه تنفس فوقانی بسیار موثر است و همچنین در درمان پیچش روده و اسهال و اسپاسم عضلانی موثر است. این گیاه دارای اثرات ضدقارچی و ضدباکتریایی قوی است و این خاصیت به دلیل وجود تیمول و کارواکرول در اسانس این گیاه است. ترکیبات دیگر شامل لینالول، سیمن،تیمن و الفا پی نن و … هستند که این ترکیبات و درصد آنها به شرایط محل کشت، زمان برداشت و سایر شرایط جغرافیایی بستگی دارد.

روغن‌هایی مانند روغن اسطوخودوس، روغن رزماری، روغن آویشن و روغن سدر، روغن‌هایی هستند که تاثیر آن‌ها در تقویت مو ثابت شده است.

برای مراقبت بیشتر از پوست و موهایتان، می توانید ما را در اینستاگرام و آپارات دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.