درمان جای جوش صورت
برای جای جوش صورت و درمان آن  چه کنیم؟

حتما شما هم دیده اید خانم ها و آقایانی را که روی صورتشان جای جوش های عمیق باقی مانده است. خیلی از این افراد انواع کرم ها و محصولات زیبایی صورت را امتحان می کنند تا این جوشگاه ها دست از سرشان بردارند ولی در بیشتر مواقع این کارها بی فایده است و آنها به نتیجه ی دلخواهشان نمی رسند؛ چون پوستشان آسیب عمقی دیده و برای درمان آن باید یک متخصص پوست دست به کار شود.

نکته قابل توجه آن است که پیشگیری از ایجاد اسکار (جوشگاه) بسیار ساده تر از درمان است؛

لذا در اکثر موارد، تاکید بر درمان طبی زودرس و طولانی تا پایان بیماری است. در جوش غرور جوانی، اسکارها می توانند از سوراخ های کوچک که ممکن است با سوراخ های گشاد غدد چربی پوست اشتباه شوند تا ضایعات آبله ای شکل بزرگ و عمیق وجود داشته باشند.

این جوشگاه های صورت عبارت هستند از تراشیدن پوست، استفاده از لیزر، عمل جراحی برداشتن اسکار، برآمده کردن پوست و گرافت پوستی، تزریق مواد پرکننده اسکار،  پیلینگ یا لایه برداری پوست که بر اساس شدت و گستردگی ناهنجاری پوست در افراد مبتلا می توان روش مناسب را انتخاب کرد.

کلیه این اتفاقات باعث کم شدن عمق اسکار (جوشگاه) و فرورفتگی پوست یا از بین رفتن آن می شود. استفاده از کرم های مخصوص که قبل از عمل ضروری بوده باعث تحریک پوست و لایه برداری می شود، چند هفته قبل از عمل ضروری بوده و باعث سریع شدن ترمیم پوست پس از عمل ساییدن پوست می گردد.

بعضی مواقع جوشگاه های عمیق پوست صورت را با عمل پوست جراحی برداشته و محل را بخیه می زنند. در برخی بیماران لازم است اسکارهای عمیق توسط تزریق کلاژن پر شده و یا در بعضی موارد پیوند پوست از پشت گردن به ناحیه فرو رفته پوست انجام شود.

نحوه مراقبت از پوست جوشدار :

استفاده روزانه از ضدآفتاب های با طیف وسیع بخش مهمی از درمان است. انواع متفاوتی از کرم های موضعی در درمان تیرگی پس از التهاب استفاده میشود که شامل کرم های هیدروکینون، ترتینوئین، اسیدگلیکولیک و آزلاییک اسید است. استفاده از پیلینگ های شیمیایی در به دست آمدن نتایج عالی نیز موثر است.

سایر درمان ها شامل استفاده از تری کلرواستیک اسید و کرایوتراپی سطحی با نیتروژن مایع است که البته در افرادی با پوست تیره به دلیل احتمال ایجاد اسکار (جوشگاه) بهتر است انجام نشود.

استفاده از کرم های پوشاننده برای مناطق درگیر نیز می تواند از لحاظ ظاهری برای فرد موثر باشد. رتین آلدیید و یا اسیدگلیکولیک نیز می تواند در درمان تیرگی پس از التهاب در مورد جوش صورت استفاده شود. و اما پیشنهاد ما استفاده از ماسک خاک رس چسبی و روتین رفع جوش و جای جوش می‌باشد.

برای مراقبت بیشتر از پوست، می‌توانید ویدئوی های مربوط به مراقبت از پوست را در اینستاگرام و آپارات مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *